Springfield _Marathon

Age Group Results

October 15, 17


Results by ChampionChip247


Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64

Marathon

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Bethany Erwin 31 30 1 1:30:57.4 6:57/M 1 1:37:31.4 7:27/M 3:08:28.8
2 6 Courtney McDermott 8 31 2 1:42:33.2 7:50/M 2 1:42:19.5 7:49/M 3:24:52.8
3 7 Diana Casanova 10 28 3 1:42:33.4 7:50/M 3 1:46:01.1 8:06/M 3:28:34.6
 
Top

Female 18 to 24

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Olivia Arnos 38 24 1 1:44:30.2 7:59/M 1 1:47:22.5 8:12/M 3:31:52.8
2 17 Miranda Matheny 58 23 2 1:58:17.9 9:02/M 2 2:06:25.1 9:39/M 4:04:43.1
3 33 Meghan Mokate 41 20 3 2:07:50.5 9:45/M 3 2:26:41.4 11:12/M 4:34:31.9
4 34 Annie Mokate 42 20 4 2:07:51.0 9:46/M 4 2:26:41.4 11:12/M 4:34:32.4
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 Emily Jones 76 28 1 2:09:31.7 9:53/M 1 2:09:06.9 9:51/M 4:18:38.7
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 36 Ashley Bahl 6 31 2 2:09:56.3 9:55/M 1 2:31:27.6 11:34/M 4:41:24.0
2 43 Nancy Olson 64 34 1 2:07:30.4 9:44/M 2 3:13:35.6 14:47/M 5:21:06.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Jennifer Rush 2 39 1 1:50:11.1 8:25/M 1 1:45:20.4 8:02/M 3:35:31.6
2 23 Andrea Rupnik 75 36 2 1:57:22.8 8:58/M 3 2:20:13.7 10:42/M 4:17:36.6
3 25 Michelle Kiefer-Cox 29 39 3 2:10:06.0 9:56/M 2 2:09:39.2 9:54/M 4:19:45.3
4 46 Megan Kupper 33 38 5 2:39:42.8 12:11/M 4 2:55:01.4 13:22/M 5:34:44.3
5 50 Christy Patterson 1 38 6 2:49:26.7 12:56/M 5 3:13:08.4 14:45/M 6:02:35.1
6 51 Angela McFadden 3 35 4 2:24:50.8 11:03/M 6 3:38:19.3 16:40/M 6:03:10.1
7 53 Angela Mayernick 3080 36 7 3:00:20.9 13:46/M 7 3:46:23.6 17:17/M 6:46:44.6
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 41 Lekha Mayes 62 43 2 2:33:37.5 11:44/M 1 2:35:12.3 11:51/M 5:08:49.9
2 45 Laura Raeder 55 43 1 2:25:14.8 11:05/M 2 3:08:59.3 14:26/M 5:34:14.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Holly Dahlquist 4 49 1 1:57:58.3 9:00/M 1 2:32:43.9 11:39/M 4:30:42.2
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Cynthia Perkins 32 50 1 1:54:04.7 8:42/M 1 2:09:56.8 9:55/M 4:04:01.5
2 29 Catherine Peddie 24 52 2 2:12:14.7 10:06/M 2 2:13:58.1 10:14/M 4:26:12.8
3 39 Kim Stroble-Owens 45 50 3 2:13:38.7 10:12/M 4 2:37:38.3 12:02/M 4:51:17.1
4 42 Janet Look 61 54 4 2:35:12.0 11:51/M 3 2:34:21.8 11:47/M 5:09:33.9
5 47 Sunita Tummalapalli 22 50 5 2:43:36.8 12:29/M 5 2:58:28.3 13:37/M 5:42:05.1
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 38 Kathleen Jensen 48 63 1 2:21:51.1 10:50/M 1 2:27:37.6 11:16/M 4:49:28.7
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Joe Miller 28 29 1 1:30:45.0 6:56/M 1 1:36:38.6 7:23/M 3:07:23.6
2 3 Matthew King 13 25 2 1:36:38.8 7:23/M 2 1:38:54.9 7:33/M 3:15:33.7
3 4 Brendan Eng 12 22 3 1:36:38.8 7:23/M 3 1:39:05.3 7:34/M 3:15:44.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Zachary Langloss 56 25 1 1:58:18.0 9:02/M 1 2:06:25.1 9:39/M 4:04:43.1
DQ DQ Austin Kent 60 25 DQ 2:22:50.8 10:54/M DQ 41:48.1 3:11/M 3:04:38.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Devin Halliday 59 33 1 1:44:59.9 8:01/M 1 1:37:18.0 7:26/M 3:22:17.9
2 49 Michael Mester 18 33 2 2:44:01.4 12:31/M 2 3:15:08.1 14:54/M 5:59:09.6
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Carlos Fuentes 57 39 1 1:39:38.9 7:36/M 1 1:58:04.7 9:01/M 3:37:43.7
2 22 Christopher Straub 65 35 2 1:56:03.4 8:52/M 3 2:19:11.1 10:37/M 4:15:14.6
3 26 Bill Wahl 7 36 3 2:06:09.6 9:38/M 2 2:17:38.2 10:30/M 4:23:47.8
4 52 Rodnert Thimote 20 38 4 2:49:40.4 12:57/M 4 3:53:52.0 17:51/M 6:43:32.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Jason Nikson 49 40 2 1:56:12.3 8:52/M 1 2:04:03.4 9:28/M 4:00:15.7
2 12 Steven Mann 35 42 1 1:51:18.7 8:30/M 4 2:11:42.5 10:03/M 4:03:01.2
3 14 Chris Swisegood 47 44 4 1:59:05.5 9:05/M 2 2:04:41.0 9:31/M 4:03:46.5
4 21 John Alsup 63 40 6 2:05:35.8 9:35/M 3 2:08:11.9 9:47/M 4:13:47.7
5 27 Stephen Johnson 9 41 5 2:01:43.8 9:17/M 6 2:22:49.6 10:54/M 4:24:33.4
6 28 Jeffrey Etling 43 42 3 1:58:59.9 9:05/M 8 2:26:30.1 11:11/M 4:25:30.0
7 32 Songkane Keokham 44 40 7 2:09:54.1 9:55/M 7 2:22:53.9 10:54/M 4:32:48.1
8 35 Robb Zeller 23 44 8 2:22:57.9 10:55/M 5 2:15:55.7 10:23/M 4:38:53.7
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Anthony Peecher 50 51 1 1:59:16.5 9:06/M 1 2:04:15.9 9:29/M 4:03:32.4
2 20 Blake Scranton 37 50 2 2:01:02.0 9:14/M 2 2:07:19.3 9:43/M 4:08:21.4
3 37 Russell Schaefer 51 54 3 2:16:53.7 10:27/M 3 2:25:55.1 11:08/M 4:42:48.9
4 40 Richard Funderburg 53 50 4 2:21:26.4 10:48/M 4 2:34:06.1 11:46/M 4:55:32.6
5 54 Randall Beuttel 30 54 5 2:57:24.0 13:33/M 5 3:49:37.8 17:32/M 6:47:01.9
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Jim Akers 54 57 1 1:55:24.0 8:49/M 1 2:08:44.9 9:50/M 4:04:08.9
2 19 Ovidiv Diaconu 74 59 2 1:55:49.5 8:50/M 2 2:11:03.6 10:00/M 4:06:53.1
3 30 Steve Washko 77 55 3 2:13:43.8 10:12/M 3 2:14:21.0 10:15/M 4:28:04.9
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 44 John Stanfield 52 64 1 2:29:35.1 11:25/M 1 2:57:58.8 13:35/M 5:27:34.0
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 48 Blair Callaway 40 69 1 2:39:46.6 12:12/M 1 3:03:42.2 14:01/M 5:43:28.9
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------------ Half Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF Don Van Houten 34 72 1 2:51:35.2 13:06/M